Αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι!

Η εκπληκτική ευστοχία της Ελιτζούρ Ράμλα από τη γραμμή των 6,75 (10/16 τριπ.) ήταν το στοιχείο που χάρισε στην ισραηλινή ομάδα την πρόκριση στον τελικό του Eurocup. Ο Sony Αθηναϊκός επικράτησε με 88-81 αλλά δεν υπερκάλυψε το -15 του πρώτου αγώνα κι έτσι δεν θα έχει την ευκαιρία να υπερασπίσει το στέμμα που κατέκτησε πέρυσι. Το βαρύτιμο τρόπαιο της εφετινής χρονιάς θα διεκδικήσουν σε διπλούς γώνες (17/03 και 24/03), η πρωταθλήτρια Ισραήλ και η γαλλική Αράς.

Η ομάδα του Βύρωνα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τρίποντο της Σωτηρίου και καλάθι της Κρες, προηγήθηκε με το… καλησπέρα, 5-0 στο 1ο λεπτό και 7-3 στο 2′. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν άμεσα μ’ένα σερί 0-9 και με την Αμερικανίδα Τανάσα Ράϊτ να σημειώνει 7 πόντους, ξέφυγαν με 7-12 στο 6ο λεπτό. Τα κορίτσια του Γιάννη Κτιστάκη, όμως δεν το έβαλαν κάτω και με πετυχαίνοντας 10 αναπάντητους πόντους, πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (17-12 στο 8’47”) και το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Sony Αθηναϊκό να προηγείται με βραχεία κεφαλή (18-15).

Η εκνευριστική ευστοχία της Ρίβι Γκρινμπόϊμ (3/3 τριπ.) από την γραμμή των 6,75, ήταν ο λόγος που η Ελιτζούρ Ράμλα όχι μόνο διατήρησε την επαφή της με το σκορ, αλλά δύο φορές πήρε προβάδισμα (21-23 στο 12′ και 28-33 στο 16’30”), “παγώνοντας” το κατάμεστο κλειστό της Εργάνης.  Η είσοδος των Ζόχνοβα και Ντέϊβις που έδωσαν λύσεις και η επιθετική ενεργοποίηση της Ράϊλι, βοήθησαν τις Κυπελλούχες Ευρώπης να ανακτήσουν το προβάδισμα (μ’ένα σερί 8-0 το σκορ έγινε 36-33) και να πάνε στα αποδυτήρια με “αέρα” 4 πόντων (41-37).

Στο 2ο μέρος, η Κατερίνα Ζόχνοβα που έκανε το καλύτερο παιχνίδι της με τη φανέλα του Sony Αθηναϊκού, μπήκε πολύ “ζεστή” και με προσωπικά καλάθια, προσπάθησε να δώσει την απαραίτητη ώθηση στην ελληνική ομάδα. Με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό της Καλέντζου, η ομάδα του Βύρωνα έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 (55-47 στο 26’15”), όμως οι παίκτριες του Αντάν Ίνμπαρ, απάντησαν με οκτώ συνεχόμενους πόντους (με την Γκρινμπόϊμ να κάνει party έχοντας συνολικά 6/7 τριπ.) και ισοφάρισαν το παιχνίδι, “κόβοντας” τα πόδια των γηπεδούχων, οι οποίες παρ’ όλα αυτά, έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενες με 59-56.

Στην 4η περίοδο, το παιχνίδι κύλησε πόντο-πόντο, με τις ισραηλινές μάλιστα, να περνούν μπροστά στο σκορ με τρίποντο της Ντόρον (71-73), τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη. Οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και με όπλο την μαχητικότητά τους, επανέκτησαν το προβάδισμα, έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στο +9 (το 88-79  ήταν η μεγαλύτερη στο παιχνίδι) και παρ’ότι αποκλείστηκαν, “έπεσαν” ηρωικά με ψηλά το κεφάλι.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 59-56, 88-81

Sony Αθηναϊκός (Κτιστάκης): Καλέντζου 16 (3τριπ., 2ρ., 2κλ.), Λύμουρα 9 (1τριπ., 3ρ., 6ασ., 6λ.), Χατζηνικολάου 8 (4ρ., 3ασ., 2κλ.), Σωτηρίου 3 (1τριπ., 3ρ.), Κρες 10 (6ρ., 2κλ.), Ράϊλι 11 (5ρ., 2κλ.), Ντέϊβις 10 (2ρ.), Μπάλετιτς 3 (2ρ.), Ζόχνοβα 18 (1τριπ., 3ρ., 2ασ.)

Ελιτζούρ Ράμλα (Ινμπάρ): Ντορόν 20 (1τριπ., 3ρ., 4ασ., 3κλ.), Ιβάντσεβιτς 4 (4ρ.), Σέλγουιν, Σβαρτς, Τσέϊρι, Γκρινμπόϊμ 20 (6τριπ.), Γουίλινχαμ 19 (1τριπ., 3ρ., 5ασ., 3κλ., 4λ.), Ράϊτ 19 (3ρ., 5ασ., 3κλ, 4λ.), Έϊζενστατ, Ζαρίτσκα